Kvant

26. maj 2016 - Heidi S. Rønde

DSMFs bestyrelse har sammen med redaktionen på Kvant lavet et temanummer om hospitalsfysik, hvor nogle af vores medlemmer har bidraget med artiklerne. Bestyrelsen håber, at så mange af vores medlemmer som muligt får chance for at se dette temanummer, hvorfor vi har købt et mindre oplag. De bliver i næste uge sendt rundt til de forskellige afdelinger (vi håber at ramme alle).

Temanummeret er tilgængeligt online på Kvants hjemmesiden.

I temanummeret kan man læse om:

- Hospitalsfysik

- At være hospitalsfysiker

- Radiologi: Stråleterapiens alfabeta

- Dosimetri og kalibrering – det fysiske grundlag for stråleterapi

- Magnetisk Resonans billeddannelse i stråleterapien

- Nuklearmedicin – PET og nye sporstoffer

- Strålebehandling med partikler

Der skal lyde en stor tak til alle skribenterne.

Skulle man som DSMF medlem ønske at få sin helt egen udgave af kvant, kan det bestilles mod betaling af forsendelsesomkostningerne ved at skrive til Heidi.staghoej.roende@rsyd.dk - først til mølle, der er et begrænset antal.

Rigtig god læselyst.

Kvant 1

Skriv en kommentar

Du skal være logged ind for at deltage i debatten. Du kan logge ind her