transparent logo

PRESSEMEDDELELSE UNG FYSIKER 2025

Ung dansk hospitalsfysiker modtager pris for kræftforskning

Hospitalsfysiker Lars Merring-Mikkelsen fra Aalborg Universitetshospital modtager Ung Fysiker-prisen 2025, der uddeles af Dansk Selskab for Medicinsk Fysik (DSMF). Prisen er på 20.000 kr.

Lars modtager prisen for sit forskningsarbejde inden for stråleskade i underkæben efter strålebehandling af hoved-halskræft. Selve studiet, som har titlen ’’Mandible osteoradionecrosis after high-dose radiation therapy for head and neck cancers: risk factors and dosimetric analysis’’ er blevet publiceret i tidsskriftet Acta Oncologica, Vol. 63, 2024 https://doi.org/10.2340/1651-226X.2024.35222. I forbindelse med studiet har der været et tværfagligt samarbejde imellem fysikere og læger.

Osteoradionekrose er en senfølge, der kan opstå efter afsluttet strålebehandling. Tilstanden karakteriseres ved, at knoglevæv bliver beskadiget og ikke heler inden for en periode på mere end 3 måneder. Denne senfølge påvirker underkæben for 3-6 % af patienter, der har modtaget kurativ strålebehandling mod hoved-halskræft, og resulterer i en betydelig nedsættelse af livskvaliteten. Selvom osteoradionekrose er en alvorlig senfølge, viser litteraturen uensartede resultater med hensyn til de faktorer, der bidrager til udviklingen af tilstanden. Dette gælder både patient-specifikke faktorer og hvilke dosisniveauer fra strålebehandlingen, der har en indvirkning. Det er disse faktorer, som Lars har forsøgt at belyse i sit studie.

For den undersøgte patientgruppe viste resultaterne en statistisk sammenhæng mellem rygning og udvikling af osteoradionekrose. Dette understreger vigtigheden af, at patienter stopper med at ryge. Derudover fandt man også en statistisk sammenhæng mellem udvikling af osteoradionekrose og et lavt til middel dosisniveau til underkæben (20 Gy – 60 Gy). Der var imidlertid ikke nogen sammenhæng med den maksimale dosis til underkæben. Dette viser nødvendigheden af at gældende vejledninger for dosisplanlægningen også fokuserer på at reducere det lave til mellemstore dosisniveau til underkæben.

Om prismodtageren
Lars er kandidat i fysik fra Aalborg Universitet og har siden oktober 2020 været ansat ved afdeling for Medicinsk Fysik ved Aalborg Universitetshospital. Lars opnåede sin certificering som hospitalsfysiker i oktober 2023.

Om Ung Fysiker-prisen
Prisen på 20.000 kr. uddeles af DSMF til en nyuddannet hospitalsfysiker på grundlag af det videnskabelige forskningsarbejde, der er udført i forbindelse med uddannelsen. Formålet med prisen er at stimulere forskning og udvikling indenfor medicinsk fysik i Danmark.

Prisen annonceres i år i forbindelse med DSMF Symposium den 21.-22. maj 2025.

Om Dansk Selskab for Medicinsk Fysik (DSMF)
DSMF er et videnskabeligt selskab, der varetager danske hospitalsfysikeres interesserer. Selskabet har over 200 medlemmer på landsplan. Hospitalsfysikere arbejder på afdelinger, der udfører stråleterapi, nuklearmedicinske undersøgelser og behandlinger, røntgendiagnostik eller interventionsradiologi. Her deltager de aktivt i den daglige drift og udvikling af avanceret hospitalsudstyr til billeddannelse og behandling, og er således en vigtig del af Danmarks højteknologiske sundhedssektor.

Yderligere info på www.DSMF.org

Kontakt
Formand for DSMF, Christian Skou Søndergaard: Tlf. +45 2977 7629


Hospitalsfysiker Lars Merring-Mikkelsen fra Aalborg Universitetshospital, modtager af
DSMFs Ung Fysiker-pris 2025, foran avanceret strålebehandlingsapparat (foto: privat)