Seneste nyheder
- Pressemeddelelse UNG FYSIKER PRIS 2023
- Det handler ikke om anerkendelse, men patientsikkerhed
- Radiofysisk Laboratorium, Odense Universitetshospital, søger hospitalsfysiker til en uddannelsesstilling
- Dagsorden - DSMF Generalforsamling 2023
- DSMF Symposium + Generalforsamling 2023
- DSMF Generalforsamling 2023
- Ny mammografivejledning
- CPD indberetning 2022
- Høring over vejledning til Nuklearmedicinske undersøgelser og behandlinger
- Høring over Vejledning om graviditet og ioniserende stråling
- DSMF SYMPOSIEDAG OG GENERALFORSAMLING
- Hospitalsfysiker til Næstved
- DSMF Rejselegater til NACP 2023 Symposium
- NACP Symposium 2023
- PhD stilling ved SDU_OUH
CPD indberetning for 2021
7. januar 2022 - Ivanka Sojat TarpDet er nu tid til at færdiggøre sin CPD indberetning for det forgangne år.
Har man deltaget i kurser/møder, der ikke er med på listen over forhåndsvurderede aktiviteter, skal man medsende et program for aktiviteten. Er der udstedt et deltagerbevis med angivelse af CPD/CME point er det tilstrækkelig dokumentation.
2021 blev desværre endnu et år præget af COVID-19. Som i 2020 blev rigtig mange konferencer og møder enten aflyst eller ændret til en on-line version eller hybrid. Her vil vi gøre opmærksom på, at der gælder samme regler om pointoptjening for on-line deltagelse som ved fysisk tilstedevær.
Hvis man er nyuddannet hospitalsfysiker, og for første gang skal indsende CPD opgørelse, skal der også medsendes en kopi af uddannelsesbeviset.
Sidste frist for indsendelse af CPD opgørelsen for 2020 er den 31. januar. Den skal sendes til cpd@dsmf.org og skal som minimum indeholde en underskrevet forside samt en pointopgørelse i Excelformat.
Se mere på siden for CPD-systemet
Godt nytår fra CPD udvalget.