Debat om vedtægtsændringer 2014

3. december 2013 - Klaus Seiersen

Som følge af diskussionen på generalforsamlingen 2013 mht. optagelse af medlemmer, er bestyrelsen ved at se på foreningens vedtægter og vil derfor gerne opfordre til en åben diskussion forud for generalforsamlingen 2014.

Spørgsmål: Er nedenstående formulering i foreningens vedtægter stadig dækkende for de ordinære medlemmer vi ønsker at optage?

Nuværende vedtægter: "3.1. Som ordinært medlem kan optages enhver, som har a) en længerevarende teknisk/naturvidenskabelig uddannelse og b) igangværende/fuldført uddannelse til hospitalsfysiker eller tilsvarende erfaring indenfor medicinsk fysik".

Login herunder for at se kommentarer eller for selv at skrive en kommentar.

Debat 2 kommentarer

Du skal være logged ind for at se kommentarerne. Du kan logge ind her

Skriv en kommentar

Du skal være logged ind for at deltage i debatten. Du kan logge ind her